top of page
  • Ieva Vitolina

Valentīndiena (jeb kāpēc man ar to ir problēma)


Būt vienam ir pilnīgi un galīgi okei. Pirmkārt, ļaujiet paskaidrot, ka man nav absolūti nekādu problēmu ar Valentīndienu kā tādu. Es domāju, ka visiem ir jābūt iespējai svinēt savu kopā būšanu, un to, ka ir atraduši īsto un vienīgo. Bet! Kas man rada problēmu, ir tas, ka visa šī Valentīndienas svinēšana atstāj negatīvu iespaidu uz tiem, kuri dažādu iemeslu dēļ nav attiecībās.

Ja Valentīndiena tiek stumta sejā left, right and center, tas daudziem rada sajūtu, ka tu esi kaut kā sliktāks un neveiksmīgāks, ja neesi atradis otro pusi. Nebūs melots, ja teikšu, ka ir milzīgs sabiedrības spiediens būt kopā ar kādu, kas rezultējas skumjās, trauksmē un bēdās, ja tā nav.


Ko es ar to domāju? Jeb, kā tas strādā? Līdzīgi, kā sociālie mediji. Ja redzam vienu un to pašu visu laiku, bez alternatīvas, tad iemācāmies, ka jebkas ārpus šīs kastītes nav ‘normāli’. Piemēram, neesi supertievs? Slikti. Neesi muskuļots? Slikti. Sasniedzot 19 gadu vecumu vēl neesi karjeras augstumos un kļuvis par Olimpisko peldētāju? Slikti.

Domāju, ka saprotat, uz ko tēmēju. Bet ko tad es galu galā esmu atnākusi pateikt? Ka, saku vēlreiz, būt vienam ir pilnīgi un galīgi okei. Un, ne tikai okei, bet svarīgi.

Ir daudz iemeslu kāpēc ir forši un svarīgi, būt vienam. Kādi?

Tā ir iespēja iepazīt sevi Mēs, protams, joprojām sevi iepazīstam arī attiecībās ar citiem, bet būšana vienatnē un vienam dod mums vairāk laika, tā saucamajai, introspekcijai. Introspekcija ir process, kurā mūsu uzmanība ir vērsta uz to, kas darās iekšā - mūsu domām un jūtām. Pieliekam klāt self-awareness, kas ir baigā štelle. Psiholoģijā tas ir termins, kuru lietojam runājot par prāta stāvokli, kurā savas emocijas, reakcijas, un uzvedību apzināmies. Piemēram tikko verbāli asi noreaģēju uz dzīvesbiedra teikto. Tad saprotu: oi, ne jau viņš vainīgs, bet man emociju kausiņš pilns, jo esmu nogurusi. Izdaru secinājumu - nākošreiz zināšu, ka gadās pacelt balsi, kad esmu nogurusi - voila, self-awareness. Nu lūk, šādas vērtīgas prasmes ir vieglāk attīstīt, kad esam vieni paši. Un labums? Pēcāk, jebkurās attiecībās ar apkārtējiem un arī attiecībās ar sevi saprotam, kāpēc reaģējam vai daram tā, kā daram. Neforšās reakcijas varam noķert, pirms tās notiek.

Tā ir iespēja mācīties justies ērti pašam ar sevi Daudziem no mums ir bail no vienatnes. Un svarīgi atšķirt - nevis no vientulības, bet vienatnes - būšanas vieniem. Tajā nav nekā slikta. Dzīves skarbā realitāte ir, ka ne vienmēr būsim ar kādu kopā. Svarīgi arī minēt, ka kultivējot prasmi būt pašiem ar sevi, vienkārši mācāmies būt neatkarīgi, kas ir neatsverami un būtiski gan mācībās, gan darba dzīvē. Mācīties justies ērti pašam ar sevi, arī nozīmē, ka, esot partnerattiecībās, esam pašpietiekami un 'mākam sevi izklaidēt' - bonuss. Tas ļauj arī izvēlēties partneri, tāpēc, ka partneris ir foršs un mums iet pie sirds, nevis tamdēļ, ka ir vajadzīgs kāds - kā ir pieņemts.


Tu esi pirmajā vietā Šāda nostāja nenozīmē būt savtīgam vai rupjam, tas ir absolūti nepieciešami. Arī manās brīvprātīgo gaitās krīzes centrā, mēs fokusējamies uz to, ka tad, kad strādājam, mūsu labsajūta ir pirmajā vietā, jo tikai tad varam nodrošināt palīdzību citiem. Līdzīgi, kā ar lidmašīnu, kur neatliekamās situācijas gadījumā skābekļa masku no sākuma uzliekam sev, un tikai tad palīdzam apkārtējiem. Liekot sevi pirmajā vietā mēs nodrošinām, ka rūpējamies par sevi, un savu labsajūtu, ka atpazīstam savas robežas, un neļaujam citiem tās pārkāpt.

Tu vari kultivēt stiprākas draudzības Jo kas ir dzīve bez draugiem? Mēs, cilvēki, esam sociāli radījumi. Mums ir nepieciešams kontakts ar citiem, ko mums ļoti pierāda šībrīža globālā situācija. Mēs zinām, ka izolācija un vientulība paaugstina trauksmes un depresijas risku. Ko mums dod draudzība? Tas ir atbalsts, labie brīži, sirsnīga saruna, izkratīts smagums, kas uz sirds. Kad esam attiecībās, reizēm pat negribot, sanāk atstāt draudzības mazliet novārtā, jo ir tik forši ar jauno partneri pavadīt laiku. Tāpēc, neesot attiecībās - viss brīvais laiks ir mūsu, ko pavadīt ar draugiem būvējot ciešas attiecības. Use it.


Tā ir iespēja iegūt jaunus hobijus un izmēģināt jaunas lietas Es noteikti nebūšu vienīgā, kurai ir pazīstama sajūta, kad attiecībās esot, iekrītam rutīnā darot to, ko 'mēs vienmēr daram kopā'. Esot vienam, ne ar vienu nav jārēķinās, vai jāklausās, kā dzīvesbiedrs/biedrene negrib kaut ko darīt (uuuuuugh). Nerēķināties ir forši - gribu iet lekt ar izpletni? Eju. Gribu izmēģināt aušanas kursus? Izmēģinu. Gribu dejot līdz rīta gaismai? Dejoju. Ps. Zinu, ka šobrīd ir visai limitētas jauno izklaižu iespējas, bet viņas ir.


Ko es ierosinu, jo īpaši šogad, kad gribi negribi esi iesprūdis ar mājsēdi?


Jā zinu, ka skanēs cheesy, bet izmantojam šo gadu, lai nosvinētu attiecības ar sevi, jo nopietni – attiecības ar sevi ir tās attiecības, kas būs līdz mūža galam. Tāpēc ir svarīgi, ka kultivējam labas attiecības ar sevi. Zinu, zinu, vieglāk pateikt nekā izdarīt, bet, sākot soli pa solim, arī šī prasme, kā jebkura cita, attīstās.

Iepriecini sevi Vannas bumbas, grāmata uz ko jau sen met acis, gleznošana, jeb vakars geimojot? You go for it. Uztaisi sev skaistas vakariņas. Nopērc foršas jaunas sastāvdaļas, jeb tās pašas ierastās, kuras zini, ka iepriecinās. Izbaudi procesu, uzliec kādu foršu mūziku fonā. Un neaizmirsti sevi paslavēt. Uzvelc kleitu un papēžus jeb iekāp pidžammā. Pavadi vakaru izskatot vecas un sirsnīgas bildes no labākām dienām - jā, mājsēde sūkā, es zinu. Bet kādreiz bija super laiki ar draugiem un piedzīvojumiem. Un apsolu - tie laiki atgriezīsies.


Pasporto Tas palīdzēs gan ķermenim, gan prātam. Galvenais atrast to aktivitāti, kas der un iepriecina tevi. Nav svarīgi, vai tā ir pastaiga, slēpošana, joga vai skriešana ( personīgi, ienīstu skriešanu with a passion, tā, ka joga ir mans go to, bet no shame) .


Limitē sociālos medijus Tie noteikti būs pilni ar lovey dovey pārīšiem, kas sačubinājušies mājās iet kopā vannā vai dievszin' vēl ko dara. Atrodi kādu discord grupu, ar domubiedriem, kur vienkārši pačilot. Ja jūties skumji par būšanu vienam, turies pa gabalu no valentīndienas satura. Tici man, you'll thank yourself later.


Paslavē sevi Jo tu esi foršs, mīļš un spējīgs tieši tāds, kāds esi, I mean it. Nopērc sev puķes vai kūku. Nopietni, tu esi tā vērts (reference intended).


 

Nobeigumā : paldies, ka izlasīji.

Tagad gan, ej izbaudīt me - time.
bottom of page